24. listopadu 2011 - VI. Setkání starostů a místostarostů Olomouckého kraje
TISKOVÁ ZPRÁVA
VI. SETKÁNÍ STAROSTŮ A MÍSTOSTAROSTŮ OLOMOUCKÉHO KRAJE
24. listopadu 2011, Hrubá Voda, Hotel Akademie ***
Posledním krajským setkáním bylo to v Olomouckém kraji, které se uskutečnilo v noblesním prostředí hotelu Akademie v Hrubé Vodě.
Stavem veřejných financí, možnostmi zvýšení efektivity hospodaření a spolupráce se soukromým sektorem se hned v úvodu zabýval p. Lukáš TESAŘ, majitel a jednatel společnosti Regionservis. Ukázal na grafech srovnání nezodpovědného hospodaření státu, jehož dluh už dosahuje závratných hodnot kolem 1,5 bilionu korun, a opačného, zodpovědného, stabilního přístupu obcí ke svým financím. Zabýval se predikcí daní na r. 2012, a také plýtváním na straně různých státních fondů, grantů a dotací.
Ředitel krajské pobočky Úřadu práce ČR v Olomouci p. Jiří ŠABATA seznámil s vývojem zaměstnanosti a nástroji aktivní politiky zaměstnanosti v kraji, s možnostmi spolupráce s obcemi, převodem agend z obecních úřadů na krajskou pobočku Úřadu práce ČR v Olomouci. Dle průměrné hodnoty nezaměstnanosti je kraj na 10 místě v ČR. Zmínil projekty z programu ESF, systém veřejných služeb, požadavky firem o jednotlivé profese.
Provozní ředitelka společnosti Elektrowin, a.s., p. Tereza ULVEROVÁ představila poslání firmy, prezentovala statistiku odpadového hospodářství dle krajů a učinila nabídku obcím v oblasti výstavby a provozování sběrných dvorů, využití mobilních a putujících kontejnerů, finančních příspěvků za propagaci. Ukázala také praktické příklady výsledků spolupráce se školami v rámci projektu „Ukliďme si svět“ nebo s dobrovolnými hasiči při sběru druhotných surovin.
Programy podpory regionálního rozvoje v roce 2011 a výhled na rok 2012 představil p. Jan PÁTEK, vedoucí oddělení regionální politiky Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Podrobně popsal soutěž Vesnice roku a Program rozvoje venkova, který se týká obcí do 3 tisíc obyvatel (zapojení dětí a mládeže do života obcí, spolupráce obcí na venkově, obnova drobných sakrálních památek, integrace romského obyvatelstva). Zmínil další důležité programy: bezbariérové obce (odstranění bariér v budovách obecních úřadů či domech s pečovatelskou službou), revitalizace bývalých vojenských areálů. Představil Regionální rozvojový fond a vysvětlil jeho výhody pro rozvoj obcí. Nastínil zásady připravovaného nového plánu ministerstva na období let 2014 – 2020.
P. Marie SVOBODOVÁ, ředitelka společnosti Centrum dotací, podala komplexní přehled o všech aktuálních i výhledových dotačních programech.
Zástupce ČSOB p. Josef VAŇOUSEK představil zájem bankovního ústavu podporovat projekty obcí a měst, nabídl spolupráci při realizaci výběrových řízení a poradenství v oblasti evropských fondů. Vysvětlil dva možné způsoby financování projektů – aktivní, který předpokládá přidělení úvěru a pasívní, který je postaven na postoupení pohledávky dodavateli stavby apod.
Zkušenostmi a doporučeními k zavádění Zón 30 v ČR, a to na základě výstupů projektu TEMPO 30 pro Ministerstvo dopravy ČR se zabývala p. Eva SIMONOVÁ z Centra dopravního výzkumu Brno. Systém jednoznačně přinese snížení počtu dopravních nehod. V západní Evropě je tento trend uplatňován od 80. let minulého století. Přitom se nejedná o žádná omezení řidičů. Výsledky byly dokladovány řadou tabulek a grafů. Zóny navíc přinášejí i snížení hluku. Ze strany veřejnosti je zájem o tyto zóny.
Nové trendy v nakupování energií (elektřiny a plynu) představila p. Simona WILDOVÁ, ředitelka úseku burzovních obchodů Českomoravské komoditní burzy Kladno. Nákupem na burze lze dosáhnout výrazných úspor. Objasnila vývoj a složení cen komodit, postup při nákupu. Ukázala příklady realizovaných prodejů, vyčíslila hodnoty úspor.
Důležité praktické poznatky sdělila ve svém vystoupení p. Věra KANTORKOVÁ, referentka odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra ČR, omluvila zároveň neúčast ředitelky uvedeného odboru p. Marie Kostruhové z důvodu jiného pracovního zaneprázdnění. Podrobně se věnovala nejčastějším nedostatkům při vydávání obecně závazných vyhlášek (co jimi lze a nelze regulovat ad.), při uplatňování zákona o místních poplatcích. Poznatky ilustrovala na konkrétních judikátech, zodpověděla řadu dotazů.
Na závěr potěšila několik účastníků hromádka pěkných cen od partnerských firem vylosovaných z kouzelného osudí spol. Elektrowin, a.s.
Hodnocení:
Každý absolvent této akce má možnost jí zhodnotit.
Celkem navštívilo osob: | 65 |
---|---|
Z toho: | |
Starostů, primátorů, hejtmanů | 48 |
Místostarostů, náměstků | 16 |
Zastupitelů, radních | 1 |
Spokojenost s akcí
Přílohy, které jsou ve formátu "Adobe pdf", si můžete prohlédnout programem Acrobat Reader. Ke stažení zde
Přílohy
- Aktuální dotační příležitosti, Ing. Marie Svobodová (Adobe PDF)
- Financování municipalit v roce 2011, 2012, Ing. Josef Vaňousek (Adobe PDF)
- Nový zákon o ochraně ovzduší a jeho dopady, Mgr. Libor Cieslar (Adobe PDF)
- Prezentace služeb spol. REGIONSERVIS, Mgr. Václav Zibner (Adobe PDF)
- Prezentace spol. Bártek rozhlasy, Tomáš Kelnar (Adobe PDF)
- Prezentace spol. Tr Antoš s.r.o. - dětská hřiště, Otakar Nechanický (Adobe PDF)
- Programy podpory regionálního rozvoje, RNDr. Josef Postránecký (Adobe PDF)
- Stav veřejných financí, Lukáš Tesař (Adobe PDF)
- Transparentní nákup energií na burze přináší městům a obcím úspory, Ing. Simona Wildová (Adobe PDF)
- Veřejná služba od roku 2012, Mgr. Karel Machotka (Adobe PDF)
- Vyhodnocení výsledků kontrol samostatné působnosti obcí, Mgr. Věra Kantorková (Adobe PDF)
- Vývoj zaměstnanosti a nástroje aktivní politiky zaměstnanosti v Olomouckém kraji, Ing. Jiří Šabata (Adobe PDF)
- Za elektroodpad je zbytečné platit spol. Elektrowin, Tereza Ulverová (Adobe PDF)
- Zkušenosti a doporučení k zavádění Zón 30 v ČR, Ing. Eva Simonová (Adobe PDF)
Všechna práva vyhrazena © 2004 - 2011 Regionservis spol. s r.o.
® Název Regionservis a logo Regionservis jsou registrované ochranné známky.
Pro společnost Regionservis s.r.o. portál spravuje NerWare